Bir Cinayet Senfonisi

Burcu Argat

Bir Cinayet Senfonisi'nin Sahne Arkasına Hoşgeldiniz

Merak edip beni bulmuş olmanız ne güzel! Burada romanın yazım süreci, esinlendiğim olaylar, bu romanı yazmama sebep olan motivasyonlarım ve roman yayınlandıktan sonra hep beraber tanık olacağımız geri dönüşlerle ilgili paylaşımlarda bulunacağım. Umarım en az romanın kendisi kadar keyif alacağınız bir sayfa olur.

Bir Cinayet Senfonisi, kurgusu müzikle iç içe geçmiş bir macera romanı olarak tanımlanabilir. Hikayedeki cinayet olayları ve bunların soruşturuluyor oluşu, romanı kendiliğinden polisiye romanı sınıflandırmasına sokuyor elbette. Ancak burada çıplak bir cinayet çözümlemesinin beraberinde; modern çalışma hayatının, geleneksellikle yenilikçiliğin ve günümüz şehir yaşantısının ilişkilerinin analizini de  yapmak istedim. 

Öte yandan üzülerek söylemeliyim ki; mesleğim gereği karşılaştığım pek çok olayda masumiyet olgusu, sadece mantığına güvenip önsezilerini ihmal edenlerle, yalnızca iç sesini dinleyip gözünün önündeki gerçekleri yok sayanlar arasında çok hırpalanır. Romanda bir de bu türden tavırların eleştirisi yer alıyor. 

Kitabın kapak tasarımı da benim için ayrıca önemli. Hem çok beğeni aldı hem de benim aklımdan geçen hikayeyi çok güzel özetledi bu kapak. Emekleri için mimar-oyuncu İzim Turan'ı anmadan geçemem. Yaratıcılığını ve hayal gücünü o günlerde benim romanıma ayırarak böylesine güzel bir kapak tasarımı koydu ortaya.

Editörümüz Özlem Gündoğdu ve Puslu Yayıncılık da bana güvenerek kitabıma hanelerinde yer verdiler. Var olsunlar.

 

Not Defterinden

Feed

26.03.2019, 12:12

Müzik; o ses büyüsü

Çocukluğunda piyanist olmayı düşleyen, fakat hayatın gerçekleri tarafından hukuk fakültesi kapısına kadar geçirilen bir avukatın yazacağı roman, tabi ki; arka planı müziğe yaslanan bir polisiye olacaktı. Önce...   mehr


14.01.2019, 17:58

"Bir keman telinin tınısında tutuşur kirpiklerin kimi zaman"

Edebiyata meraklı, yazmaya hevesli pek çok kimse önce şiir yazmayı dener. Ben de öyle yaptım. Ancak yazdıkça, şiir yazmaya çalıştıkça anladım ki; şiir bir başlangıç noktası değil, varılacak son aşama olması...   mehr


 

 


Email