Bir Cinayet Senfonisi

Burcu Argat

Bir Cinayet Senfonisi'nin Sahne Arkasına Hoşgeldiniz

Merak edip beni bulmuş olmanız ne güzel! Burada romanın yazım süreci, esinlendiğim olaylar, bu romanı yazmama sebep olan motivasyonlarım ve roman yayınlandıktan sonra hep beraber tanık olacağımız geri dönüşlerle ilgili paylaşımlarda bulunacağım. Umarım en az romanın kendisi kadar keyif alacağınız bir sayfa olur.

Bir Cinayet Senfonisi, kurgusu müzikle iç içe geçmiş bir macera romanı olarak tanımlanabilir. Hikayedeki cinayet olayları ve bunların soruşturuluyor oluşu, romanı kendiliğinden polisiye romanı sınıflandırmasına sokuyor elbette. Ancak burada çıplak bir cinayet çözümlemesinin beraberinde; modern çalışma hayatının, geleneksellikle yenilikçiliğin ve günümüz şehir yaşantısının ilişkilerinin analizini de  yapmak istedim. 

Öte yandan üzülerek söylemeliyim ki; mesleğim gereği karşılaştığım pek çok olayda masumiyet olgusu, sadece mantığına güvenip önsezilerini ihmal edenlerle, yalnızca iç sesini dinleyip gözünün önündeki gerçekleri yok sayanlar arasında çok hırpalanır. Romanda bir de bu türden tavırların eleştirisi yer alıyor. 

Kitabın kapak tasarımı da benim için ayrıca önemli. Hem çok beğeni aldı hem de benim aklımdan geçen hikayeyi çok güzel özetledi bu kapak. Emekleri için mimar-oyuncu İzim Turan'ı anmadan geçemem. Yaratıcılığını ve hayal gücünü o günlerde benim romanıma ayırarak böylesine güzel bir kapak tasarımı koydu ortaya.

Editörümüz Özlem Gündoğdu ve Puslu Yayıncılık da bana güvenerek kitabıma hanelerinde yer verdiler. Var olsunlar.

 

Not Defterinden


Zurück zur Übersicht

26.03.2019

Müzik; o ses büyüsü

Çocukluğunda piyanist olmayı düşleyen, fakat hayatın gerçekleri tarafından hukuk fakültesi kapısına kadar geçirilen bir avukatın yazacağı roman, tabi ki; arka planı müziğe yaslanan bir polisiye olacaktı.
Önce piyano dersleri alan,fakülte yıllarında davula merak saran, en nihayetinde Osmanlı saray müziğini öğrenmek iddiasıyla kanun dersleri alıp koristlik yapan bir kimse romanına tabi ki; "Bir Cinayet Senfonisi" adını verecekti.
Roman kurgusunun yaslandığı müzik temasının eleştirisini işin üstatlarına bıraksam da kullanılan her bir terimin ve müzik ile ilgili seçilmiş her bir sözcüğün, seneler süren araştırma ve öğrenme sürecinin sonucu olduğunu da burada not düşmek isterim.
O büyülü seslerle kalın ve bana yazın...Zurück zur Übersicht
 

 


Email